Foteliki samochodowe dla dzieci w Hiszpanii

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w Hiszpanii foteliki samochodowe dla dzieci mają wskazywać wagę i orientacyjny wiek pasażera. Ma to ułatwić rodzicom wybór właściwego fotelika dla dziecka oraz kiedy należy go wymienić. Foteliki dla dzieci w wypożyczalniach aut w Hiszpanii są zazwyczaj płatne, jednak czasami można je otrzymać gratis. Sprawdź aktualną ofertę rodzinnego wynajmu w Malaga u Drive w Maladze.  

Foteliki Grupa 0
Przeznaczona dla dzieci o wadze od 0 do około 13 kg i wieku do 18 miesięcy.

Foteliki Grupa 1

Przeznaczona dla dzieci o wadze od 9 do około 18 kg i wieku od 1 roku do 4 lat.

Foteliki Grupa 2 i 3 

Jest to tak zwany fotelik dwa w jednym (rozkładany) z podkładką. Przeznaczony dla dzieci o wadze od 15 kg do 36 kg i wieku od 4 do około 12 lat.

Na terenie Królestwa Hiszpanii osoby małoletnie o wzroście do 135 cm muszą zawsze stosować zatwierdzony system mocowania w fotelikach samochodowych, dostosowany do ich wzrostu i wagi. Fotelik musi być zawsze umocowany na tylnych siedzeniach auta. Oficjalne źródło.

Brak stosownego fotelika dla dziecka w aucie jest traktowane jako poważne wykroczenie, które skutkuje karą finansową w kwocie 200 euro oraz 3 punktami karnymi. Pomijając kwestię kary w postaci mandatu i punktów, zawsze pamiętajmy o bezpieczeństwie w podróży.