Przy wynajmie auta w Hiszpanii powinniśmy kierować się pozytywnymi opiniami lub poleceniem. Oferty tzw ”porównywarek” które oferują wynajem auta przy zakupie biletów lotniczych czy rezerwacji hotelu powinniśmy odrzucić od razu. W dalszej części wytłumaczymy dlaczego …

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie broker czyli kto?

Szczególnie w Hiszpanii warto powierzyć bezpieczeństwo swoje i często swojej rodziny firmie, która faktycznie istnieje. Dokonując rezerwacji w firmach pośredniczących, czyli tzw. ”porównywarkach” nie mamy żadnej kontroli nad jakością usługi. Co więcej nigdy nie znamy ostatecznej ceny oraz podmiotu, który za nią odpowiada. Nie należą do szczególnych przypadków sytuacje, w których okazuje się, że auto które miało kosztować kilkadziesiąt euro za tydzień w momencie odbioru kosztuje kilkaset procent więcej. Sam proces reklamacji również nie napawa optymizmem. Zazwyczaj reklamacje możemy wysłać na wyspę o rajsko brzmiącej nazwie – tam bowiem najczęściej są zarejestrowane firmy świadczące usługi brokerskie wynajmu aut.

Jeśli dbamy o bezpieczeństwo swoje oraz rodziny, korzystajmy z firm, które faktycznie istnieją, posiadają własną flotę pojazdów oraz oferują jasne warunki wynajmu.

Po pierwsze: Cena to nie wszystko

Często spotkać można oferty wynajmu „za kilka euro dziennie”.

Czy jeszcze ktoś w to wierzy? Okazuje się, że tak. Niestety absurdalnie niska cena wynajmu to najczęściej nie całkowity koszt wynajmu, a zaledwie jego początek.

Sprawdźmy co zawiera ubezpieczenie, czy jest dodatkowo pobierana tzw. „opłata paliwowa”, czy cena zawiera dostarczenie i odbiór. Często okazuje się, że z naszej „super oferty” zostaje tylko wspomnienie.

Wynajem auta w Hiszpanii potrafi być niezapomnianym przeżyciem. Wybierając ofertę skupmy się na istniejących firmach o ugruntowanej pozycji. Poświęćmy chwilę i sprawdźmy opinie. Krótkie rozeznanie zaoszczędzi nam dużo stresu, pieniędzy i da radość z wakacji.

Na hiszpańskim rynku istnieją wypożyczalnie aut oferujące wynajem samochodów bez karty kredytowej. To najbezpieczniejsza i najbardziej uczciwa forma wynajmu. Jeśli uda nam się znaleźć wypożyczalnię aut bez karty kredytowej, w pierwszej kolejności warto zwrócić na nią uwagę.

Po drugie: Uwaga na kartę kredytową

W większości wypożyczalni samochodów w Hiszpanii nie wynajmiemy pojazdu bez karty kredytowej.

Karta bowiem jest dla firmy zabezpieczeniem, że jeśli jej własność uszkodzimy albo zwrócimy w „niezadawalającym stanie” to jest ona upoważniona do potrącenia tzw. „excess”, czyli udziału własnego.

Udział własny to kwoty od 1000 euro, które pobierane są z karty kredytowej nawet do 30 dni. Powodów może być wiele i firmy zastrzegają sobie właśnie w regulaminach, że nie muszą się z tego faktu tłumaczyć.

Po trzecie: Informacja kluczem do sukcesu

Szukajmy wypożyczalni, która ma jasne warunki wynajmu, nie stroni od trudnych i dociekliwych pytań, ma obsługę telefoniczną, a telefony klientów nie pozostają bez odzewu. Wynajmując auto koniecznie sprawdźmy niezależne opinie o firmie, najlepiej z kilku źródeł.

Zadbajmy o rzetelną informację przed wynajmem, gdyż reklamacje w Hiszpanii nie prowadzą do niczego kostruktywnego. 

Podsumowanie: Starajmy się wynająć auto bez karty kredytowej, unikajmy super tanich ofert, wynajmijmy auto od rzetelnej firmy o dobrych opiniach, która ma jasne i przejrzyste zasady.