Cena wynajmu auta w Hiszpanii. Jaki jest całkowity koszt wypożyczenia samochodu?

Na cenę wynajmu samochodu w Hiszpanii składa się kilka czynników:

Po pierwsze, termin rezerwacji. Dokonanie rezerwacji z dużym wyprzedzeniem daje gwarancję otrzymania pojazdu w wybranej grupie. Zamówienie samochodu z dnia na dzień, w najtańszych i najpopularniejszych grupach jest najczęściej niemożliwe i pozostaje Klientowi opcja wzięcia tego, co firmie zostało na stanie. Wcześniejsza rezerwacja samochodu w Hiszpanii często daje możliwość skorzystania z ofert rabatowych i zniżek poza sezonowych.

Po drugie, rodzaj samochodu. Auta z najmniejszych grup są też najtańsze i najczęściej rezerwowane w Hiszpanii. Auta kompaktowe dla 2-4 osób mieszczące niewielką ilością bagażu są też dużym ułatwnieniem w parkowaniu oraz autami tańszymi jeśli chodzi o spalanie i koszt zakupu paliwa. Warto zatem tego typu auta rezerwować z wyprzedzeniem, gdyż ich ilość jest ograniczona w wypożyczalniach w Hiszpanii. Auta typu familiar oraz vany 9-osobowe to najdroższe auta we flotach wypożyczalni. Koszt wynajmu takiego pojazdu rozkłada się jednak na ilość pasażerów i ostatecznie może być tańszy niż wynajem najtańszego pojazdu z grupy ekonomicznej dla 2 osób. Coraz większą popularnością w wypożyczalniach w Hiszpanii wśród polskich turystów cieszą się auta z automatyczną skrzynią biegów, których cena wynajmu potrafi być dwukrotnie wyższa od najtańszego samochodu w manualną skrzynią.

Po trzecie, ubezpieczenie. Podstawowa cena wynajmu samochodu w Hiszpanii zawsze zawiera ubezpieczenie od wypadku i kradzieży z wkładem własnym. Wkład własny tzw. excess to udział w szkodzie na mieniu przeżucony na Klienta przez firmę rent a car. Udział własny może wachać się od kilkuset euro nawet do kilku tysięcy euro w zależności od grupy i klasy auta. Czym bardziej luksusowe auto, tym wyższy jest wkład własny. Do podstawowej ceny samochodu dochodzą liczne opłaty poboczne, które mogą być ukryte dla Klienta i zapisane drobnym drukiem w regulaminach. Ubezpieczenie dodatkowe (pełne) służy zwolnieniu Klienta od odpowiedzialności za szkodę na pojeździe i zniesieniu wkładu własnego do zera. Należy upewnić się, czego ubezpieczenie pełne nie pokrywa. Najczęstsze wyłączenia, to takie, których Klient dokonał umyślnie i należą do nich: zatankowanie auta niewłaściwym paliwem (benzyna zamiast diesel i na odwrót), uszkodzenie zawieszenia samochodu (np. podczas jazdy po nieutwierdzonych drogach, czyli zakazanych w reglulaminie wypożyczalni). Wykupienie pełnego ubezpieczenia powinno zwolnić Klienta od pobierania zastawu na karcie kredytowej czy depozytu gotówkowego, choć w praktyce firmy rent a car zawsze żądają karty kredytowej jako zabezpieczenia na inne ewentualności. Jakie? Na to pytanie powinna być odpowiedź w regulaminie lub FAQ, z czym warto zapoznać się wcześniej.

Po czwarte, dodatki/dodatkowe wyposażenie. Każdy dodatkowy element wynajmu to dodatkowy koszt. Mowa o: fotelikach samochodowych dla dzieci, które są obowiązkowe w Hiszpanii i są dostosowane dla dzieci tak wzrostem jak i wagą. Za ich brak w Hiszpanii łatwo otrzymać mandat. Cena za fotelik samochodowy w wypożyczalniach aut w Hiszpanii oscyluje w granicach 5 euro/dzień. Dodatkowo płatnym dodatkiem jest GPS z ceną w granicach 10 euro/dzień, czy internet bezprzewodowy. Odbiór i zwrot wynajętego samochodu poza godzinami pracy biura to zazwyczaj koszt od 30 euro wzwyż.

Po piąte, rozliczenie paliwa. Wypożyczalnie aut w Hiszpanii stosują rożne metody rozliczania paliwa. Może to być zasada Full/full, Full/empty, Medium/medium, Medium/empty oraz inne. Ważne jest by zawsze mieć spisany stan paliwa na umowie i dodatkowo zrobione zdjęcie przy odbiorze auta, zachowany paragon z ostatniego tanowania oraz zrobione zdjęcie licznika w momencie zdania samochodu. Daje to nam gwarancję wygrania ewentualnego sporu, podobnie jak w przypadku zdjęć zarysowań przy ubezpieczeniu. Dla wypożyczalni aut w Hiszpanii polityka paliwowa to jeden z elementów extra dochodu. Przedpłacony bak przez Klienta po cenach dużo wyższych jak na stacjach benzynowych to dodatkowe źródło dochodu i już standardowy preceder. Dlatego dla Klienta firm rent a car w Hiszpanii najmniej korzystną jest opcja rozliczenia paliwa w opcji Full/empty.

Po szóste, limit kilometrów. Nielimitowane kilometry nie są w standardowej ofercie wypożyczalni aut w Hiszpanii. Jest to przywilej stosowany dla: dłuższych wynajmów trwających minimum 5 dni, dla aut z wyższych grup, także droższych aut w ofercie, dla Klientów którzy wykupili pełne ubezpieczenie itp. Warto wiedzieć, czy wypożyczając samochód w danej firmie oferta nielimitowanych kilometrów nas dotyczy, dlaczego? Ponieważ każdy przekroczony kilometr kosztuje co najmniej 1 euro. Jeśli przekroczymy 200 kilometrów niezgodnie z umową, do naszego taniego wynajmu zostanie doliczone, po pierwsze 200 euro, po drugie kara za złamanie regulaminu w wysokości od 50 euro.

 Po siódme, dodatkowy kierowca. Większość wypożyczalni samochodów w Hiszpanii za dodatkowego kierowcę dolicza od 15 euro/dzień. Dodatkowy kierowca powienien mieć 25 lat, jak w przypadku kierowcy głównego. Jeśli w okresie trwania umowy zostaniemy zatrzymani przez policję i do wypożyczalni przyjdzie mandat na kierowcę niewskazanego na umowie, możemy spodziewać się kary kilkuset euro.

Po ósme, zwrot w innym miejscu. Usługa zwrotu w innym mieście lub innej lokalizacji niż odbioru oferowana jest zawsze przez większe, sieciowe wypożyczalnie aut. Jest też usługą dodatkowo płatną. Rezerwując samochód np. na lotnisku a zwracając np. na dworcu autobusowym zawsze upewnijmy się ile usługa kosztuje i czy jest możliwa zmiana lokalizacji w trakcie trwania umowy wynajmu, np. na wypadek zmiany planów. Podobnie ma się wyjazd poza granice: innej prowincji czy kraju jak w przypadku sąsiadującej z Hiszpanią Portugalią czy Gibraltarem. Bez zgody i poinformowania wypożyczalni o wyjeździe autem poza strefę ubezpieczenia w Hiszpanii traktowane jest jako przestępstwo oraz grozi za to mandat.

Po dziewiąte, możliwe kary. Wypożyczalnie aut funkcjonują na podobnych standardach wszędzie na świecie, także w Hiszpanii. Opłaty dodatkowe, na które Klient może być narażony to: zwrot brudnego lub uszkodzonego wewnątrz samochodu, brak odpowiedniej ilości paliwa, przekroczenie limitu kilometrów, uszkodzenia wynikające z zaniedbania nie będące częścią ubezpieczenia, procesowanie mandatu Klienta, holowanie pojazdu na koszt Klienta w przypadku braku pełnego ubezpieczenia, zatrzaśniecie lub zagubienie kluczyków.

Średnia cena wynajmu samochodu w Hiszpanii:

Ważne jest zrozumienie funcjonowania sektora wynajmu aut, by zrozumieć ceny i koszty. Najtańszy wynajem samochodu w Hiszpanii to taki, bez udziału pośredników i brokerów. Wynajmując samochód bezpośrednio od firmy z sektora rent a car nie płacimy kosztów operacyjnych, które są przerzucane przez firmę na Klienta. Pośrednictwo oraz współpraca partnerska kosztuje, a koszt doliczany jest do ceny, którą płaci Klient. Cena, aby być bardziej atrakcyjną i konkurencyjną na rynku jest ukrywana. W czym? W kosztach pobocznych, o których mowa wyżej oraz w depozycie na karcie kredytowej, który może być dowolnie zarządzany i zwrócony w części lub wogóle. Dlatego ważny jest świadomy wybór Klienta między trzema formami oferowanych usług wynajmu aut w Hiszpanii.

Wynajem aut w Hiszpanii oferowany jest w trzech formach:

1. przez sieciówki międzynarodowe,

2. przez lokalne firmy,

3. przez brokerów.