Na terenie Hiszpanii istnieje wiele rodzajów urządzeń pomiarowych  popularnie określanych radarami.

W Hiszpanii przepisy drogowe nie mają tolerancji, przekroczenie prędkości o 1 kilometr na radarze oznacza mandat w wysokości 100€. Oznaczenia dotyczące kontroli prędkości dla zachowania bezpieczeństwa, tłumaczone z hiszpańskiego „por su seguridad control de velocidad” nie są rzadkością na hiszpańskich drogach (zdjęcie obok).

 

Oczywiście ten fakt nie oznacza, że gdy na ograniczeniu prędkości do 100 km na godzinę  będziemy jechali 101 otrzymamy mandat. Liczniki we współczesnych autach zawyżają prędkość średnio o 7-8 km na godzinę. Co oznacza, że musielibyśmy jechać około 110 kilometrów na godzinę by dostać mandat.

Dodatkowo w Hiszpanii, tylko radary są urządzeniami, które są tak bardzo wyczulone na prędkość. Niestety w praktyce oznacza to, że wszyscy zwalniają na radarach, a później przyspieszają. Nie namawiamy jednak do przekraczania prędkości, władze Hiszpanii od 2018 roku instalują wiele nowoczesnych urządzeń radarowych, które mają na celu wychwycenie pojazdów przekraczających prędkość.

Dla większości Polaków pobyt w Hiszpanii ma charakter odpoczynku – nie warto się spieszyć, w końcu jesteśmy na wakacjach….

Radary w Hiszpanii

 

Są czymś na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

DGT czyli Dyrekcja Ruchu Drogowego w Hiszpanii w 2018 roku planuje zakup nowych radarów które obejmować będą również drony, helikoptery oraz inne zaawansowane urządzenia pomiarowe.

Budżet Gwardii Cywilnej, która zajmuje się często pomiarami prędkości w 2018 roku wynosił 1,36 miliona euro tylko na urządzenia laserowe. Urządzenia te są w stanie wychwycić każde przekroczenie prędkości do 250 km/h z dystansu od 15 do 50 metrów w temperaturze od 0º y 50º. Najnowsze fotoradary są wyposażone również w podczerwień która pozwala policji na pełne i wiarygodne pomiary w każdych warunkach. Najnowsze ”zabawki” Gwardii Cywilnej korzystają z sieci 3G oraz 4G i działają do 5 godzin na jednej baterii.

 

 

Hiszpania nie jest krajem dla amatorów łamania przepisów  drogowych. Dla osób, które lubią wysoką prędkość na pocieszenie pozostaje  fakt, że sieć wspaniale rozwiniętych autostrad i pięknych wakacyjnych widoków nie kieruje w stronę łamania przepisów, bowiem jadąc wolniej możemy zobaczyć więcej.