Radary i fotoradary w Hiszpanii

 Radary i fotoradary w Hiszpanii

 

Radary są czymś, na co zdecydowanie warto zwrócić uwagę prowadząc auto w Hiszapnii. 

DGT czyli Dyrekcja Ruchu Drogowego w Hiszpanii w 2018 roku planuje zakup nowych radarów, które obejmować będą również drony, helikoptery oraz inne zaawansowane urządzenia pomiarowe.

Budżet Gwardii Cywilnej, która zajmuje się często pomiarami prędkości w 2018 roku wynosił 1,36 miliona euro tylko na urządzenia laserowe. Urządzenia te są w stanie wychwycić każde przekroczenie prędkości do 250 km/h z dystansu od 15 do 50 metrów w temperaturze od 0ºC do 50ºC. Najnowsze fotoradary są wyposażone również w podczerwień, która pozwala policji na pełne i wiarygodne pomiary w każdych warunkach. Najnowsze ”zabawki” Gwardii Cywilnej korzystają z sieci 3G oraz 4G i działają do 5 godzin na jednej baterii.

W Hiszpanii przepisy drogowe nie mają tolerancji, przekroczenie prędkości o 1 kilometr na radarze oznacza mandat w wysokości 100€. Oznaczenia dotyczące kontroli prędkości dla zachowania bezpieczeństwa, tłumaczone z hiszpańskiego „por su seguridad control de velocidad” nie są rzadkością na hiszpańskich drogach.

Oczywiście fakt ten nie oznacza, że gdy na ograniczeniu prędkości do 100 km na godzinę  będziemy jechali 101 otrzymamy mandat. Liczniki we współczesnych autach zawyżają prędkość średnio o 7-8 km na godzinę. Co oznacza, że musielibyśmy jechać około 110 kilometrów na godzinę by dostać mandat. Dodatkowo warto wiedzieć, że w Hiszpanii, tylko radary są urządzeniami, które są tak bardzo wyczulone na prędkość. Niestety w praktyce oznacza to, że wszyscy zwalniają na radarach, a później przyspieszają. Nie namawiamy jednak do przekraczania prędkości, władze Hiszpanii od 2018 roku instalują wiele nowoczesnych urządzeń radarowych, które mają na celu wychwycenie pojazdów przekraczających prędkość.

Dla większości Polaków pobyt w Hiszpanii ma charakter odpoczynku – nie warto się spieszyć, w końcu jesteśmy na wakacjach …

Hiszpania nie jest krajem dla amatorów łamania przepisów  drogowych. Dla osób, które lubią wysoką prędkość na pocieszenie pozostaje  fakt, że sieć wspaniale rozwiniętych autostrad i pięknych wakacyjnych widoków nie kieruje w stronę łamania przepisów, bowiem jadąc wolniej możemy zobaczyć więcej.