Wszystko na temat parkowania i parkingów w Hiszpanii

Szukając parkingu naziemnego na terenie Hiszpanii musimy wziąć pod uwagę tak znaki drogowe, jak i oznaczenia na drodze czy krawężniku. Znak drogowy „Zakaz postoju i parkowania” jest znakiem uniwersalnym w Europie. Zakaz postoju i zakaz zatrzymywania się w Hiszpanii może występować w kilku wersjach, ale zawsze oznacza ZAKAZ:

zakaz postoju (zdjęcie 1)

zakaz zatrzymywania się i postoju (zdjęcie 3)

zakaz parkowania, grozi holowaniem (zdjęcie 2)

Brak znaku nie oznacza jeszcze możliwości bezpiecznego zaparkowania auta. Należy zwrócić dodatkowo uwagę na:

1. dodatkowe warunki parkowania jak naprzykład: godziny, usługi rozładunku-załadunku i inne (zdjęcie 1 i 2)

2. linie lub ich brak na lub przy krawężnikach oraz wyznaczone miejsca do postoju. Ważny jest też kolor tych linii:

  • biała linia ciągła (wyznaczone miejsce) lub przerywana wzdłuż krawężnika oznacza bezpieczne parkowanie (zdjęcie 3 i 4)
  • niebieska linia (wyznaczone miejsce) oznacza strefę płatnego parkowania (zdjęcie 5, 6 i 7)

Należy uiścić opłatę w parkomacie, pobrać dowód opłaty i pozostawić go widocznym za szybą na okoliczność kontroli. Opłata za 1 godzinę parkingu płatnego naziemnego wynosi średnio 1€.

Codziennie w godzinach sjesty, czyli między 14:00 a 16:00, po 20:00 oraz w niedziele często jesteśmy zwolnieni z płatnego parkingu, aczkolwiek należy za każdym razem to potwierdzić. Stosowna informacja znajduje się na parkomacie.

Zaparkowanie na terenie płatnego parkingu naziemnego i brak dokonania opłaty w parkomacie może skutkować wystawieniem mandatu przy kontroli służb miejskich. Urzędnik wystawiając mandat jako dowód zrobi zdjęcie auta.

  • zielona linia (wyznaczone miejsca lub przerywana linia) oznacza parking tylko dla rezydentów mieszkających na danej ulicy. Zaparkowanie w takim miejscu bez uprawnień (tabliczki rezydenta) będzie oznaczało dokładnie to samo co w przypadku niebieskiej linii, czyli mandat.
  • żółta linia (przerwana lub zygzak) oznacza bezwzględny zakaz parkowania. Pozostawienie auta w takim miejscu grozi nie tylko mandatem w wysokości 200€ za nieprawidłowe zaparkowanie ale także sholowaniem samochodu na parking policyjny. Hol będzie nas kosztował od 1 kilometra i nie będzie niższy niż 50€ (w zależności od urzędu miejskiego).

Przepisy drogowe w Hiszpanii jasno wyznaczają miejsca parkingowe dla motorów (zdjęcie 1) oraz osób niepełnosprawnych (zdjęcie 2 i 3). Osoby niepełnosprawne muszą pozostawić za przednią szybą auta stosowną tabliczkę (honorowana jest z Polski) uprawniającą do parkowania w wyznaczonych dla nich miejscach.

Zakaz parkowania obowiązuje na chodnikach. Zaparkowanie pojazdu nawet jednym kołem na krawężniku automatycznie klasyfikuje go do odholowania.

 

Pozostawienie samochodu w niedozwolonym miejscu nawet na kilka minut, czyli złamanie wyżej wymienionych zasad może nas słono kosztować. Akcja odholowania samochodu na parking policyjny trwa mniej niż minutę.

Jako pasażer w „grua” czyli holu zawsze jeździ funkcjonariusz drogówki. W przypadku źle zaparkowanego auta funkcjonariusz policji  robi kilka zdjęć po czym kierowca hola sprawnie wciąga go i odjeżdża zostawiając po sobie odblaskową naklejkę w kształcie trójkąta informującą o takiej akcji (zdjęcie 4).

Jest na niej zawsze napisane „Policia local” , zapisany numer rejestracyjny odholowanego pojazdu oraz numer telefonu do kontaktu. Odzyskanie samochodu to droga przez mękę, szczególnie dla osób nie znających języka hiszpańskiego.

Parkując auto zwróćmy uwagę na krawężniki. Są one bardzo wysokie, czasem podwójne, warto więc zachować odstęp, aby nie porysować zderzaka czy go nie zgubić (zdjęcie 5).

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy bezpiecznie w danym miejscu zaparkować auto, bądź też wybieramy się na dłuższe zwiedzanie miasta korzystajmy z płatnych podziemnych parkingów „Parking publico” (zdjęcie 6). Koszt takiego parkingu to średnio 1€ za godzinę.

Lista parkingów publicznych, płatnych, w centrach najbardziej popularnych turystycznie miast w Hiszpanii:

Malaga: http://www.centrohistoricomalaga.com/donde-aparcar/

Madryt: http://www.aparcaya.com/parking-publico/madrid

Barcelona: https://www.webarcelona.net/es/parkings-en-barcelona

Granada: http://www.granadadirect.com/transporte/parking-granada/

Sewilla: http://www.visitarsevilla.es/info-practica/transportes/aparcar-en-el-centro-de-sevilla/

 

Centra handlowe i supermarkety często oferują bezpłatne miejsca postoju dla swoich klientów